Praca detektywa

Detektyw? Kto to w ogóle jest? Według Wikipedia „tytuł zawodowy osoby świadczącej usługi detektywistyczne oraz nazwa stanowiska utajnionego pracownika policji zajmującego się czynnościami śledczymi w sposób dyskretny” A jak jego praca wygląda naprawdę, czym się zajmuje, jak wygląda jego dzień i czym rożni się od innych ludzi.?

W Polsce pierwsze agencje detektywistyczne powstały w latach 90. XX wieku. funkcjonowały na podstawie przepisów dotyczących  prowadzenia działalności gospodarczej. A jego zawód został uregulowany prawnie dopiero w 2001 roku. Wizerunek detektywa znany jest głównie z amerykańskich filmów i powieści, lecz ostatnio coraz częściej zawód ten wykorzystywany jest w życiu prywatnym. Osobę pracującą w zawodzie detektywa bardzo ciężko odróżnić od zwykłego obywatela kraju. Czasem ubiera się w zwykłe trampki oraz t-shirt, natomiast czasem szpilki, elegancka koszula, czy żakiet to podstawa.

Śledzenie niewiernych małżonków, usługi dotyczące bezpieczeństwa mienia i biznesu oraz zdobywanie materiałów do testów DNA to codziennie obowiązki zawodowego detektywa.  Niestety w dzisiejszych czasach detektyw nie ma jeszcze pełnej kontroli nad wylegitymowaniem człowieka, tak jak policjant. Jedynie co w pełni sposób legalny może to m.in. uzyskanie i przetwarzanie informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach oraz realizację umowy w formach i w zakresach niezastrzeżonych dla organów i instytucji państwowych na mocy odrębnych przepisów.

Jak możemy czytać na licznych forach praca detektywa bardzo pomaga ludziom np. Patrycja na forum gazety prawnej pisze „Po 13 latach okazało się, iż mąż miał podwójne życie, od 3 lat kochankę, którą sprowadził do naszego miasta i urządził jej mieszkanie.... Oczywiście najbardziej zainteresowana (czyli ja) dowiedziałam się najpóźniej. Wynajęłam biuro detektywistyczne. Nie jest to najmniejszy wydatek, ale w moim przypadku warty każdej złotówki. Jestem już po rozwodzie, z udowodnieniem winy. Odbyło się kilka spraw, ale ostatecznie sąd nie miał wątpliwości. Materiał był dobrze przygotowany. Teraz składam swoje życie na nowo. Nie żałuje i polecam każdemu kto jest w podobnej sytuacji.” To jedna z wielu takich historii, kiedy człowiek zaczyna działać na własną rękę w sposób kompletnie mu nieznanych często zaczyna popełnić błahe głupstwa, które później mogą przerodzić się w kłopoty. Dlatego lepiej jest swoją sprawę powierzyć profesjonalistą.

Uważaj, a może akurat CIEBIE właśnie śledzi prywatny detektyw!